Fifty-nine athletes — including 10 ringette players (above) — will represent Langley

Local athletes ready to go for gold at Winter Games

Langley, Fort Langley and Aldergrove well represented with 59 athletes, 10 coaches/officials and four adult supervisors for Penticton Games

With the B.C. Winter Games just around the corner, Langley will be well represented when the Games begin in Penticton.

The competition runs Feb. 25-28 and will feature 59 athletes, 10 coaches and officials, and another four adult supervisors from Langley, Fort Langley and Aldergrove.

The athletes and coaches are part of Zone 3 (Fraser Valley).

Archery — Jesse Meister (athlete); Dave Sanquist (coach).

Badminton — Jordyn Macadams (athlete).

Special Olympics basketball — Christian Burton, Jacob Fettes, Christopher Lakusta, Kyle Litfin and Ryerson Shelvey (athletes); Bruce Shelvey (coach) and Nicole Grainger (adult supervisor).

Wheelchair basketball — Joel Aukema and Tanner Jung (athletes); Nadene Jung (adult supervisor).

Biathlon —  Emmanuel Bussani (athlete); Lori Bussani (assistant coach).

Curling — Brenin Moore and Karson Van Baar (athletes); Wayne Moore (head coach).

Diving — Sarah Butt, Ella Davidson, Jaedon Jones, Kaya Kenyon, Emma Klaver, Darin Mellor-Lain, Breanna Nichols, Jessie Nowotny, Jayden Poole and Grayce Vanderwerf (athletes); Kelly Dee (head coach), Lisa Breure (official) and Nikki Kenyon (adult supervisor).

Figure skating — Peyton Molberg (athlete); Patti Graham (adult supervisor).

Gymnastics — Ryder Croome, Maya Crutch, Noah Ichihara, Trevor Ma, Emma Schmor, Luke Van Harmelen and Matthew Woznica (athletes); Jonathan Osers (assistant coach) and Carole Williamson (official).

Judo —  Deltin Schuchardt (athlete).

Karate — Mehek Budshah, Fiona Maclean, Nika Najafi, Ishaan Narayan, Jaxson Seip, Aneka Teja,  Nicolas Tyne, Jodhan Brar, Newton Ma, Vladislav Mazur and Robert Truong (athletes); Shakiba Fadaie and Kamelia Najafi (assistant coaches).

Rhythmic gymnastics — Victoria Kolganov and Theodora Petrova (athletes).

Ringette — Chloe Arneson, Sydnie Bressette, Fiona Briner, Kaycia Flaman, Clare Fricke, Kalyn Gustavson, Amelia Raymond, Nick Raymond, Daphne Stams, Cassidy Walker, Amanda Yee and Jordyn Watson (athletes).

Freestyle skiing — Ethan Phillips (athletes).

Speed skating —  Elle Bush and William Park (athletes).