Gator Kevin Kao (10) heads for the net with the ball, while Trever Duffin (20) and Callum Neily (12) back the play in the opening round of the Junior Boys Basketball Provincial invitational tournament at the Langley Events Centre in 2019. file

Gator Kevin Kao (10) heads for the net with the ball, while Trever Duffin (20) and Callum Neily (12) back the play in the opening round of the Junior Boys Basketball Provincial invitational tournament at the Langley Events Centre in 2019. file

A look at the teams who will be competing at the Junior Basketball Provincial Invitational Tournaments in Langley

Several Langley teams made the list

The draw is set for both the boys and girls Junior Basketball Provincial Invitational Tournaments set for Langley Events Centre (LEC).

Four Langley teams will be vying for top honours when the 32-team boys tournament gets under Saturday Feb. 22, running till the 25th; Walnut Grove Gators, who are seeded fourth, Brookswood, R.E. Mountain and Langley Christian.

When the 24-team girls tournament goes Feb. 26 to 29, Langley’s Brookswood Bobcats are seeded fourth.

Walnut Grove will also be in the hunt.

READ ALSO: Walnut Grove Gators fall in provincial basketball semifinals

READ ALSO: Walnut Grove Gators win pair of titles at district basketball finals

Vancouver’s St. Patrick Celtics and Kelowna’s Dr. Knox Falcons are the respective top seeds for the upcoming 2020 Junior Provincial Invitational Tournaments.

Both tournaments are set forthe LEC with R.E. Mountain Secondary and Peter Ewart Middle School serving as secondary sites for the junior girls’ championships.

The Burnaby South Rebels are the defending junior boys’ champions and they enter the 2020 tournament as the No. 12 seed.

St. Patrick placed fourth in 2019. Another Vancouver school, the Sir Winston Churchill Bulldogs are the second seed while the Kelowna Owls and Walnut Grove (Langley) Gators are seeded third and fourth.

The rest of the field (in alphabetical order) has Abbotsford, Belmont (Victoria), Brookswood (Langley), Carson Graham (North Vancouver), Centennial (Coquitlam), Charles Hays (Prince Rupert), Claremont (Victoria), Dawson Creek, Dover Bay (Nanaimo), Elgin Park (Surrey), Enver Creek (Surrey), Fleetwood Park (Surrey), Gladstone (Vancouver), Guildford Park (Surrey), Handsworth (North Vancouver), Holy Cross (Surrey), Lambrick Park (Victoria), Langley Christian, Lord Tweedsmuir (Surrey), Oak Bay (Victoria), Okanagan Mission (Kelowna), Prince George, R.E. Mountain (Langley), Summerland, Terry Fox (Port Coquitlam), Valleyview (Kamloops) and Vancouver College.

There will be a new girls champion in 2020 with Terry Fox not among the 24 teams in the field but the 2019 finalist Kelowna Owls are back and enter as the second seed behind their Kelowna rivals the Dr. Knox Falcons. The St. Michaels University Blue Jags (Victoria) and Brookswood Bobcats (Langley) round out the top four.

The rest of the field (in alphabetical order) features Belmont (Victoria), Brentwood College (Mill Bay), Claremont (Victoria), College Heights (Prince George), Duchess Park (Prince George), Fleetwood Park (Surrey), Heritage Woods (Port Moody), Kalamalka (Vernon), MEI (Abbotsford), Mount Baker (Cranbrook), Nisga’a (Gitlaxt’aamiks), Robert Bateman (Abbotsford), Riverside (Port Coquitlam), Seaquam (North Delta), Sa-Hali (Kamloops), Seycove (North Vancouver), Sir Winston Churchill (Vancouver), St. Thomas More Collegiate (Burnaby), Walnut Grove (Langley) and Yale (Abbotsford).

Like us on Facebook and follow us on Twitter

basketballLangley